Skip to content

27 Rock Hill RdClifton, NJ 07013

Built 1949

Last Sale Date
Aug 9, 2024

Property Information

Block44.04
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description---
Dwellings1
ZoningR-A3
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,800
58%
Improvement Value:$72,200
42%
Total Assessment$170,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,091+2.4%
2024$9,850+5.8%
2023$9,308-0.3%
2022$9,338+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1949