Skip to content

285 Vernon AveClifton, NJ 07011

Built 1961

Last Sale Date
Apr 26, 2001

Property Information

Block5.05
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
ZoningR-B1
Sq Footage2,288
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,400
34%
Improvement Value:$144,700
66%
Total Assessment$219,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,006+2.5%
2024$12,695+5.8%
2023$11,996-0.3%
2022$12,035+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$217,500
DeedBook L-134, Page 487

Property Built

Built

Year Built: 1961