Skip to content

240 E 1st StClifton, NJ 07011

Built 1923

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Oct 9, 2025

Property Information

Block5.05
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description---
Dwellings2
ZoningR-B1
Sq Footage1,840
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,900
49%
Improvement Value:$79,000
51%
Total Assessment$154,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,195+2.5%
2024$8,975+5.8%
2023$8,481-0.3%
2022$8,509+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$740,000

To:

Sq Ft1,840DeedBook 4987, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1923