Skip to content

138 E 2nd StClifton, NJ 07011

Built 1929

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 8, 1999

Property Information

Block5.09
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description2 FAMILY FLAT
Dwellings2
ZoningR-B1
Sq Footage2,302
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,400
37%
Improvement Value:$124,900
63%
Total Assessment$198,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,771+2.5%
2024$11,490+5.8%
2023$10,857-0.3%
2022$10,893+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft2,302DeedBook 164, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1929