Skip to content

370 Lakeview AveClifton, NJ 07011

Built 1961
Commercial

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Feb 13, 2015

Property Information

Block5.28
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionSTORE (2)APTS
Dwellings---
ZoningB-C
Sq Footage3,817
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,200
63%
Improvement Value:$99,100
37%
Total Assessment$267,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,867+2.5%
2024$15,487+5.8%
2023$14,635+6.7%
2022$13,716+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft3,817DeedBook 2594, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1961