Skip to content

29 Martin AveClifton, NJ 07012

Built 1920

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Apr 27, 2016

Property Information

Block50.03
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionOLD STYLE
Dwellings1
ZoningR-B1
Sq Footage1,684
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,700
49%
Improvement Value:$82,100
51%
Total Assessment$161,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,604+2.4%
2024$9,375+5.8%
2023$8,859-0.3%
2022$8,888+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft1,684DeedBook 2818, Page 226

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2650, Page 87Recorded6/30/2015

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2599, Page 74Recorded3/10/2015

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2417, Page 118Recorded1/8/2014

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 1517, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1920