Skip to content

596 Bloomfield AveClifton, NJ 07012

Built 1926

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
May 20, 2016

Property Information

Block50.03
Lot36
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B1
Sq Footage1,567
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,100
45%
Improvement Value:$94,000
55%
Total Assessment$170,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,097+2.4%
2024$9,856+5.8%
2023$9,313-0.3%
2022$9,344+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,567DeedBook 2830, Page 245

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2446, Page 241Recorded3/24/2014

Property Sale

Sale
$142,000

From:

To:

DeedBook 2446, Page 237Recorded3/24/2014

Property Built

Built

Year Built: 1926