Skip to content

958 Valley RdClifton, NJ 07013

Built 1954
Commercial

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Mar 14, 2014

Property Information

Block51.02
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionGAS STATION
Dwellings1
ZoningR-A1
Sq Footage1,334
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$281,200
80%
Improvement Value:$71,400
20%
Total Assessment$352,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,930+2.4%
2024$20,430+5.8%
2023$19,305-0.3%
2022$19,368+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000

To:

Sq Ft1,334DeedBook 2446, Page 215

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

DeedBook 2446, Page 215Recorded3/24/2014

Property Built

Built

Year Built: 1954