Skip to content

334 Lakeview AveClifton, NJ 07011

Built 1955
Commercial

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Mar 23, 1989

Property Information

Block6.07
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningB-C
Sq Footage1,971
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,500
45%
Improvement Value:$107,500
55%
Total Assessment$196,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,635+2.5%
2024$11,356+5.8%
2023$10,731-0.3%
2022$10,766+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,971DeedBook 124, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1955