Skip to content

188 Trimble AveClifton, NJ 07011

Built 1939

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Nov 6, 2020

Property Information

Block6.17
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-B1
Sq Footage1,400
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,000
48%
Improvement Value:$78,000
52%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,904+2.5%
2024$8,691+18.5%
2023$7,337-0.3%
2022$7,361+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,400DeedBook 3908, Page 136

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 1628, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1939