Skip to content

184 Trimble AveClifton, NJ 07011

Built 1927

Last Sale Date
Dec 16, 2014

Property Information

Block6.17
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description2 FAMILY FLAT
Dwellings2
ZoningR-B1
Sq Footage2,280
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,700
41%
Improvement Value:$112,900
59%
Total Assessment$192,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,433+2.5%
2024$11,159+5.8%
2023$10,545-0.3%
2022$10,580+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft2,280DeedBook 2570, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1927