Skip to content

136 Christie AveClifton, NJ 07011

Built 1900

Last Sale Date
Nov 28, 2022

Property Information

Block6.21
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description---
Dwellings2
ZoningR-B1
Sq Footage2,002
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,200
46%
Improvement Value:$85,900
54%
Total Assessment$158,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,385+2.5%
2024$9,160+5.8%
2023$8,656-0.3%
2022$8,684+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900