Skip to content

138 Christie AveClifton, NJ 07011

Built 1910

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jan 10, 2024

Property Information

Block6.21
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-B1
Sq Footage1,264
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,200
56%
Improvement Value:$56,700
44%
Total Assessment$128,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,372+2.5%
2024$7,190+6.0%
2023$6,780-0.3%
2022$6,803+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft1,264DeedBook 4664, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1910