Skip to content

147 Trimble AveClifton, NJ 07011

Built 1938

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Dec 14, 2018

Property Information

Block6.21
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings2
ZoningR-B1
Sq Footage2,670
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,700
37%
Improvement Value:$127,400
63%
Total Assessment$202,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,997+2.5%
2024$11,710+5.8%
2023$11,065-0.3%
2022$11,101+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft2,670DeedBook 3477, Page 90

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

DeedBook 3061, Page 216Recorded5/30/2017

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2886, Page 161Recorded8/26/2016

Property Built

Built

Year Built: 1938