Skip to content

26 Vernon AveClifton, NJ 07011

Built 1946

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Mar 11, 2021

Property Information

Block6.23
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description---
Dwellings1
ZoningR-B1
Sq Footage1,900
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,500
36%
Improvement Value:$140,800
64%
Total Assessment$218,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,958+2.4%
2024$12,648+5.8%
2023$11,952-0.3%
2022$11,991+51.9%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft1,900DeedBook 4012, Page 268

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

DeedBook 3579, Page 119Recorded5/20/2019

Property Built

Built

Year Built: 1946