Skip to content

232 Lakeview AveClifton, NJ 07011

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Feb 28, 2005

Property Information

Block6.23
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings6
ZoningB-C
Sq Footage5,842
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,900
36%
Improvement Value:$213,200
64%
Total Assessment$335,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,892+2.5%
2024$19,416+5.8%
2023$18,347-0.3%
2022$18,407+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft5,842DeedBook 1076, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1925