Skip to content

212 Lakeview AveClifton, NJ 07011

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Jul 14, 2004

Property Information

Block6.25
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings2
ZoningB-C
Sq Footage2,142
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,000
67%
Improvement Value:$57,200
33%
Total Assessment$172,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,222+2.5%
2024$9,977+5.8%
2023$9,428-0.3%
2022$9,459+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$112,000

To:

Sq Ft2,142DeedBook 816, Page 277

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 441, Page 48

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook G166, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1920