Skip to content

12 Brantwood PlClifton, NJ 07011

Built 1953

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Sep 28, 2016

Property Information

Block63.01
Lot44
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCAPE RANCH
Dwellings1
ZoningR-A1
Sq Footage2,366
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,400
45%
Improvement Value:$177,200
55%
Total Assessment$322,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,150+2.5%
2024$18,691+5.8%
2023$17,662-0.3%
2022$17,720+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft2,366DeedBook 2918, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1953