Skip to content

881 Allwood RdClifton, NJ 07012

Built 1970

Last Sale Date
Aug 14, 2023

Property Information

Block66.01
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2CB
Dwellings1
ZoningB-A
Sq Footage---
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$419,800
58%
Improvement Value:$304,000
42%
Total Assessment$723,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,965-14.4%
2024$50,199+5.8%
2023$47,435-0.3%
2022$47,591+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970