Skip to content

567 Lexington AveClifton, NJ 07011

Built 1905

Last Sale Price
$175,828
Last Sale Date
Mar 9, 2023

Property Information

Block7.03
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description---
Dwellings2
ZoningR-B1
Sq Footage2,210
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,900
40%
Improvement Value:$110,700
60%
Total Assessment$183,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,899+2.5%
2024$10,638+5.8%
2023$10,052-0.3%
2022$10,085+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$175,828

To:

Sq Ft2,210DeedBook 4596, Page 39

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 713, Page 266

Property Sale

Sale
$248,000
DeedBook 513, Page 14

Property Sale

Sale
$482,000
DeedBook H-128, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1905