Skip to content

139 Lakeview AveClifton, NJ 07011

Built 1964
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 24, 2022

Property Information

Block7.03
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings3
ZoningB-C
Sq Footage3,036
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,500
39%
Improvement Value:$152,500
61%
Total Assessment$251,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,899+2.4%
2024$14,543+5.8%
2023$13,742-0.3%
2022$13,787+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 3253, Page 80Recorded2/20/2018

Property Built

Built

Year Built: 1964