Skip to content

155 Lakeview AveClifton, NJ 07011

Built 1925

Last Sale Date
Jul 28, 2003

Property Information

Block7.03
Lot35
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings4
ZoningB-C
Sq Footage3,520
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,600
34%
Improvement Value:$141,800
66%
Total Assessment$215,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,786+2.4%
2024$12,480+5.8%
2023$11,793-0.3%
2022$11,832+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook U-140, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1925