Skip to content

63 Arlington AveClifton, NJ 07011

Built 1941

Last Sale Price
$254,000
Last Sale Date
Sep 18, 2003

Property Information

Block7.04
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR-B1
Sq Footage1,301
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,700
58%
Improvement Value:$61,000
42%
Total Assessment$143,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,530+2.5%
2024$8,326+5.8%
2023$7,868-0.3%
2022$7,893+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$254,000

To:

Sq Ft1,301DeedBook 672, Page 113

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook Q-149, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1941