Skip to content

62 E Clifton AveClifton, NJ 07011

Built 1895

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Sep 11, 2015

Property Information

Block7.04
Lot45
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description3 FAMILY FLAT
Dwellings3
ZoningR-B2
Sq Footage1,918
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,700
48%
Improvement Value:$83,500
52%
Total Assessment$160,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,509+2.4%
2024$9,282+5.8%
2023$8,771-0.3%
2022$8,800+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

DeedBook 2701, Page 205Recorded10/7/2015

Property Built

Built

Year Built: 1895