Skip to content

66 E Clifton AveClifton, NJ 07011

Built 1916

Last Sale Price
$405,900
Last Sale Date
Sep 20, 2024

Property Information

Block7.04
Lot46
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-B2
Sq Footage940
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,400
59%
Improvement Value:$43,400
41%
Total Assessment$106,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,340+2.5%
2024$6,188+5.8%
2023$5,847-0.3%
2022$5,867+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$405,900

To:

Sq Ft940DeedBook 4774, Page 156

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft940DeedBook 4465, Page 46Recorded1/18/2023

Property Built

Built

Year Built: 1916