Skip to content

68 E Clifton AveClifton, NJ 07011

Built 1920

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
Nov 17, 2017

Property Information

Block7.04
Lot47
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-B2
Sq Footage940
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,400
52%
Improvement Value:$57,900
48%
Total Assessment$121,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,200+2.4%
2024$7,028+5.8%
2023$6,641-0.3%
2022$6,663+0.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$268,000

To:

Sq Ft940DeedBook 3205, Page 120

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

DeedBook 3179, Page 23Recorded11/2/2017

Property Sale

Sale
$322,400
DeedBook 1453, Page 130

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 862, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1920