Skip to content

80 E Clifton AveClifton, NJ 07011

Built 1910

Last Sale Date
Jul 26, 2002

Property Information

Block7.04
Lot52
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description---
Dwellings2
ZoningR-B2
Sq Footage1,682
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,800
50%
Improvement Value:$69,900
50%
Total Assessment$140,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,352+2.5%
2024$8,152+5.8%
2023$7,703-0.3%
2022$7,729+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook P-138, Page 502

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook A-123, Page 373

Property Built

Built

Year Built: 1910