Skip to content

86a E Clifton AveClifton, NJ 07011

Built 2019

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Dec 19, 2019

Property Information

Block7.04
Lot53.02
QualifierC000A
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningR-B2
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,500
40%
Improvement Value:$108,500
60%
Total Assessment$181,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,744+2.4%
2024$10,487+5.8%
2023$9,910-0.3%
2022$9,942+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To:

DeedBook 3724, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 2019