Skip to content

148 E Clifton AveClifton, NJ 07011

Built 1900

Last Sale Price
$40,354
Last Sale Date
Feb 23, 2006

Property Information

Block7.04
Lot77
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description---
Dwellings3
ZoningR-B2
Sq Footage2,042
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,400
49%
Improvement Value:$89,200
51%
Total Assessment$174,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,364+2.4%
2024$10,116+5.8%
2023$9,559-0.3%
2022$9,591+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$40,354

To:

Sq Ft2,042DeedBook 1186, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1900