Skip to content

50 Rosalie AveClifton, NJ 07011

Built 1920

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
May 5, 2017

Property Information

Block7.05
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description2 FAMILY FLAT
Dwellings2
ZoningR-B1
Sq Footage1,540
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,800
51%
Improvement Value:$61,200
49%
Total Assessment$126,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,479+2.4%
2024$7,300+5.8%
2023$6,899-0.3%
2022$6,921+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000

To:

Sq Ft1,540DeedBook 3054, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1920