Skip to content

111 E Clifton AveClifton, NJ 07011

Built 1922

Last Sale Date
Sep 19, 2016

Property Information

Block7.07
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description2 FAMILY FLAT
Dwellings2
ZoningR-B2
Sq Footage1,658
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,100
44%
Improvement Value:$82,700
56%
Total Assessment$148,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,833+2.5%
2024$8,621+5.8%
2023$8,147-0.3%
2022$8,174+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1922