Skip to content

533 Lexington AveClifton, NJ 07011

Built 1916
Commercial

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Mar 28, 2014

Property Information

Block7.08
Lot10

ZoningB-C
Sq Footage5,637
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,600
25%
Improvement Value:$363,800
75%
Total Assessment$483,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,695+2.5%
2024$28,008+5.8%
2023$26,466-0.3%
2022$26,553+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$800,000

To:

Sq Ft5,637DeedBook 2458, Page 39

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 1152, Page 80

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook Q-132, Page 424

Property Built

Built

Year Built: 1916