Skip to content

16 Mina AveClifton, NJ 07011

Built 1952

Last Sale Price
$357,450
Last Sale Date
Jun 7, 2006

Property Information

Block7.08
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description---
Dwellings1
ZoningR-B1
Sq Footage1,204
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,900
55%
Improvement Value:$62,100
45%
Total Assessment$138,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,192+2.5%
2024$7,996+5.8%
2023$7,556-0.3%
2022$7,580+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$357,450

To:

Sq Ft1,204DeedBook 1255, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1952