Skip to content

97 Lakeview AveClifton, NJ 07011

Built 1924

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jul 23, 1996

Property Information

Block7.08
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description2 FAMILY FLAT
Dwellings2
ZoningB-C
Sq Footage1,786
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,700
40%
Improvement Value:$101,500
60%
Total Assessment$169,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,044+2.5%
2024$9,803+5.8%
2023$9,264-0.3%
2022$9,294+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft1,786DeedBook 146, Page 243

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook S-126, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1924