Skip to content

30 Lenox AveClifton, NJ 07012

Built 1956

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Feb 16, 2011

Property Information

Block70.01
Lot52
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-A3
Sq Footage3,218
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,400
31%
Improvement Value:$223,100
69%
Total Assessment$322,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,144+2.5%
2024$18,686+5.8%
2023$17,657-0.3%
2022$17,715+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft3,218DeedBook 2037, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1956