Skip to content

81 Delawanna AveClifton, NJ 07014

Built 1950
Industrial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Dec 19, 2014

Property Information

Block73.04
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description(1)SHOP (1)APT
Dwellings---
ZoningR-B1
Sq Footage1,664
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,100
59%
Improvement Value:$60,300
41%
Total Assessment$145,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,631+2.5%
2024$8,424+5.8%
2023$7,961-0.3%
2022$7,987+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,664DeedBook 2615, Page 5

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 363, Page 181

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook H154, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1950