Skip to content

1153 Bloomfield Ave(Block 79.04 Lot 21)Clifton, NJ 07012

Vacant Land

Last Sale Price
$10,000,000
Last Sale Date
Nov 6, 2018

Property Information

Block79.04
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionLAND
Dwellings0
ZoningM-3
Sq Footage---
Acreage7.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,007,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$2,007,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$119,159+2.5%
2024$116,309+5.8%
2023$109,905-0.3%
2022$110,266+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$10,000,000

To:

DeedBook 3457, Page 224