Skip to content

1155 Bloomfield AveClifton, NJ 07012

Built 1952
Industrial

Last Sale Price
$1,605,000
Last Sale Date
Oct 17, 1994

Property Information

Block79.04
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1B
Dwellings1
ZoningTC1
Sq Footage---
Acreage2.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$379,700
29%
Improvement Value:$928,500
71%
Total Assessment$1,308,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$77,655+2.5%
2024$75,797+5.8%
2023$71,624-0.3%
2022$71,859+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,605,000

To:

DeedBook 137, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1952