Skip to content

1115 Bloomfield AveClifton, NJ 07012

Commercial

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Jul 8, 2013

Property Information

Block79.04
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings3
ZoningM-1
Sq Footage9,300
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,400
47%
Improvement Value:$352,300
53%
Total Assessment$658,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,100+2.4%
2024$38,165+5.8%
2023$36,064-0.3%
2022$36,182+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

To:

Sq Ft9,300DeedBook 2340, Page 43