Skip to content

22 Prescott AveClifton, NJ 07011

Built 1920

Last Sale Date
Oct 7, 2014

Property Information

Block8.01
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCONVENTIONAL
Dwellings1
ZoningR-B1
Sq Footage1,485
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,700
54%
Improvement Value:$65,300
46%
Total Assessment$142,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,429+2.4%
2024$8,227+5.8%
2023$7,775-0.3%
2022$7,800+0.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 1551, Page 174

Property Sale

Sale
$49,166
DeedBook 1273, Page 152

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook O-140, Page 251

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook R-129, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1920