Skip to content

33 Madison AveClifton, NJ 07011

Built 1910

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Feb 2, 2015

Property Information

Block8.01
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description2 FAMILY FLAT
Dwellings2
ZoningR-B1
Sq Footage2,082
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,500
45%
Improvement Value:$79,900
55%
Total Assessment$146,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,690+2.4%
2024$8,482+5.8%
2023$8,015-0.3%
2022$8,042+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft2,082DeedBook 2598, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1910