Skip to content

27 Madison AveClifton, NJ 07011

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Dec 3, 2003

Property Information

Block8.01
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-B1
Sq Footage1,432
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$221,800
45%
Improvement Value:$271,100
55%
Total Assessment$492,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,259+2.5%
2024$28,559+5.8%
2023$26,986-0.3%
2022$27,075+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft1,432DeedBook 708, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1900