Skip to content

1072 Main AveClifton, NJ 07011

Built 1928
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Dec 8, 2025

Property Information

Block8.02
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings3
ZoningB-C
Sq Footage6,240
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$221,600
63%
Improvement Value:$130,100
37%
Total Assessment$351,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,877+2.5%
2024$20,378+5.8%
2023$19,256-0.3%
2022$19,319+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$820,000
DeedBook 5032, Page 83Recorded1/9/2026

Property Sale

Sale
$2,850,000

To:

Sq Ft6,240DeedBook 3623, Page 102

Property Sale

Sale
$1,685,000

To:

DeedBook 2059, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1928