Skip to content

45 E Madison AveClifton, NJ 07011

Built 1946
Commercial

Last Sale Price
$4,165,000
Last Sale Date
Jul 31, 2019

Property Information

Block8.11
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningM-2
Sq Footage---
Acreage0.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$315,900
27%
Improvement Value:$854,800
73%
Total Assessment$1,170,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$69,493+6.4%
2024$65,304+9.1%
2023$59,836-0.3%
2022$60,033+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$4,165,000

To:

DeedBook 3632, Page 238

Property Sale

Sale
$1,150,000
DeedBook O-135, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1946