Skip to content

10 Sears PlClifton, NJ 07011

Built 1910

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Nov 8, 1994

Property Information

Block8.15
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description---
Dwellings3
ZoningR-B3
Sq Footage2,154
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,700
41%
Improvement Value:$91,600
59%
Total Assessment$155,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,219+2.5%
2024$8,998+5.8%
2023$8,503-0.3%
2022$8,531+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft2,154DeedBook 138, Page 449

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook E-127, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1910