Skip to content

28 Sears PlClifton, NJ 07011

Built 1921

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Sep 7, 2018

Property Information

Block8.15
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description---
Dwellings2
ZoningR-B3
Sq Footage2,456
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,300
39%
Improvement Value:$105,600
61%
Total Assessment$172,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,263+2.4%
2024$10,018+5.8%
2023$9,466-0.3%
2022$9,497+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft2,456DeedBook 3400, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1921