Skip to content

261 Ackerman AveClifton, NJ 07011

Built 1921

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Dec 13, 2019

Property Information

Block8.17
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description---
Dwellings2
ZoningR-B3
Sq Footage1,572
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,400
46%
Improvement Value:$76,700
54%
Total Assessment$141,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,376+2.5%
2024$8,175+5.8%
2023$7,725-0.3%
2022$7,751+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft1,572DeedBook 3723, Page 194

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook T-127, Page 505

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook I-123, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1921