Skip to content

259 Ackerman AveClifton, NJ 07011

Built 1921

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Jan 6, 2021

Property Information

Block8.17
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description---
Dwellings2
ZoningR-B3
Sq Footage1,572
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,400
44%
Improvement Value:$82,800
56%
Total Assessment$147,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,738+2.5%
2024$8,529+5.8%
2023$8,059-0.3%
2022$8,086+0.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$445,000

To:

Sq Ft1,572DeedBook 3983, Page 277

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 1959, Page 242

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 1192, Page 131

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook D-127, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1921