Skip to content

40 Milosh StClifton, NJ 07011

Built 1963

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jun 10, 2022

Property Information

Block8.17
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description---
Dwellings1
ZoningR-B3
Sq Footage1,500
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,400
43%
Improvement Value:$90,400
57%
Total Assessment$159,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,486+2.5%
2024$9,259+5.8%
2023$8,749-0.3%
2022$8,778+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft1,500DeedBook 4372, Page 39

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook L166, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1963