Skip to content

111 Russell StClifton, NJ 07011

Built 1923
Commercial

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Mar 20, 2003

Property Information

Block8.19
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings3
ZoningR-B3
Sq Footage3,552
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,400
39%
Improvement Value:$118,400
61%
Total Assessment$193,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,504+2.5%
2024$11,229+5.8%
2023$10,611-0.3%
2022$10,645+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft3,552DeedBook 574, Page 1

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook W158, Page 96

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook C-131, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1923